بهترین سیستم مدیریت محتوا 2019

بسیاری از شرکت ها و یا اشخاصی که خواهان طراحی سایت حرفه ای توسط سیستم های مدیریت محتوا هستند این سؤال برایشان پیش می آید که بهترین سیستم مدیریت محتوا کدام است. در این مقاله به این سؤال پاسخ می دهیم.

امروز سیستم های مدیریت محتوای بسیاری به وجود آمده اند که تقریبا همگی آنها از نوع رایگان گرفته تا غیر رایگان ، ادعای بهترین بودن را دارند. اما واقعا بهترین سیستم مدیریت محتوا کدام است و دلایل آن چیست؟ در این مقاله به بررسی نکاتی خواهیم پرداخت که مزیت های بزرگی برای هر سیستم مدیریت محتوا به حساب می آیند

بهترین سیستم مدیریت محتوا

حقیقت این است که نمی توان گفت یک سیستم مدیریت محتوا بهترین است و همانطور که در مقاله سیستم های مدیریت محتوا بررسی کردیم ، هر کدامشان برای یک زمینه مناسب هستند اما به عقیده سایت خوب ، برای اکثر زمینه های مورد استفاده در ایران سیستم مدیریت محتوای وردپرس مناسب ترین گزینه است. برای این انتخاب دلایلی هم داریم که با هم مرور می کنیم:

مدیریت آسان سایت

یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت وردپرس ، آسان بودن مدیریت آن است. به طوری که با یک آموزش ساده ، هر کاربری قادر خواهد بود سایت را مدیریت کند. این در حالی است که بسیاری از سیستم های مدیریت محتوای دیگر علی الخصوص آنهایی که شهرت کمتری دارند ، مدیریتشان تا این اندازه آسان نیست. جالب است که برخی از این سیستم های مدیریت محتوا غیر رایگان هستند و هزینه های گزافی را روی دست مصرف کنندگان می گذارند.

کاهش چشمگیر هزینه

همانطور که گفتیم وردپرس رایگان است (البته جوملا و دروپال هم رایگان هستند) و این مزیت باعث می شود هزینه طراحی سایت حرفه ای بسیار کاهش پیدا کند. زمانی که طراح سایت شما از سیستم های مدیریت محتوای غیر رایگان استفاده کند ، شما مجبورید هزینه زیادی را فقط برای استفاده از آن سیستم بپردازید و به این هزینه باید تعرفه طراحی سایت را هم اضافه کنید.

عدم وابستگی به یک نفر

این یکی از مهم ترین مزیت های کنونی وردپرس است. این سیستم مدیریت محتوا به قدری در ایران فراگیر شده که امروزه افراد بسیار زیادی هستند که توانایی راه اندازی و کار کردن با آن را دارند و در اصطلاح متخصص وردپرس به حساب می آیند. با در نظر گرفتن این شرایط تصور کنید شما از طراح سایت می خواهید سایتتان را با وردپرس راه اندازی کند اما پس از مدتی به هر دلیلی با او قطع همکاری می کنید. در این حالت به راحتی می توانید سراغ یک متخصص وردپرس دیگر رفته و مدیریت فنی سایت را به او بسپارید (مدیریت محتوا را خودتان به راحتی می توانید انجام دهید). حال اگر سیستم مدیریت محتوای شما تا این حد فراگیر نبود چه اتفاقی می افتاد؟ یا باید سفارش یک سایت جدید را به یک طراح جدید می دادید و یا باید با همان طراح قبلی به هر طریقی به توافق می رسیدید.

بیشترین تعداد افزونه

همانطور که در مطلب سیستم های مدیریت محتوا گفتیم بیش از 47000 افزونه برای وردپرس تولید شده که باعث انعطاف پذیری بالای وردپرس و تأمین اکثر نیازهای کاربران آن می شود. خوب است بدانید این تعداد افزونه برای جوملا که دومین سیستم فراگیر بعد از وردپرس است به حدود 9000 عدد کاهش پیدا می کند! حال تصور کنید سیستم های مدیریت محتوایی که شرکت های ایرانی مدعی تولید آنها هستند چند عدد افزونه دارند؟!

قالب های متنوع ، زیبا و بهینه

تعداد قالب های وردپرس نیز بسیار زیاد و متنوع است و کاربران آن برای انتخاب طرح گرافیکی سایت خود با گزینه های متنوعی رو به رو هستند. نکته مهم تر اینکه بیشتر این قالب ها بهینه شده برای موتورهای جستجو نیز هستند و در سئوی سایت تأثیر زیادی دارند. همچنین تقریبا تمامی قالب ها از طراحی ریسپانسیو استفاده می کنند تا هنگام نمایش در موبایل و تبلت متناسب با اندازه صفحه نمایش تغییر کنند.

وردپرس متن باز (open source) است

وقتی یک نرم افزار ، متن باز باشد یعنی همه به کدهای برنامه نویسی آن دسترسی دارند. وقتی برنامه نویسان به کدهای یک نرم افزار دسترسی داشته باشند به راحتی می توانند آن را توسعه دهند و برای این کار رقابت ایجاد می شود. اما سیستم های مدیریت محتوای غیر رایگان این خصوصیت را ندارند و دسترسی به کدهای برنامه نویسی آنها فقط در انحصار شرکت تولید کننده است. در این حالت کافیست کاربر تغییرات خاصی را بخواهد که نیاز به برنامه نویسی دارد. طبیعتا چون این کار در انحصار یک شرکت است ، قیمت بالایی درخواست خواهد کرد.

امنیت بالا

هر چند تمامی سیستم های مدیریت محتوا خصوصا انواع غیر رایگان آن ، ادعای امنیت بالا دارند اما وردپرس هم در این زمینه وضعیت بسیار خوبی دارد. با این تفاوت که این سیستم رایگان است و برای امنیت بالا ، پولی از کاربر نمی گیرد.

پشتیبانی بسیار خوب

وردپرس به دلیل فرا گیر شدن زیاد ، تعداد کاربران زیادی دارد. همین نکته سبب می شود تالارهای گفتگوی زیادی در مورد مشکلات آن وجود داشته باشد و زمانی که یک کاربر به مشکلی می خورد به راحتی می تواند راه حل را با یک جستجوی ساده پیدا کند.

نتیجه

با وجود مزیت های ذکر شده ، استفاده از وردپرس کاملا به صرفه تر و بهینه تر از سایر سیستم های مدیریت محتوا خواهد بود. امیدواریم توانسته باشیم به شما در شناسایی و انتخاب بهترین سیستم مدیریت محتوا کمک کنیم.